Čistíme kutnohorské Stolpersteine
29. ledna 2021 Články

Čistíme kutnohorské Stolpersteine

I v letošním roce se naše děti a mládež z klubu Kotva zapojily do akce čištění "Kamenů zmizelých" a uctily tak památku židovských spoluobčanů, kteří se stali oběťmi holocaustu za druhé světové války.

Akce se uskutečnila ve středu 27. ledna u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. "V pokoře a úctě jsme čistili kameny zmizelých kutnohorských občanů, zavražděných v koncentračních táborech," uvedli Miloš Janoušek a Denisa Vávrová, pracovníci klubu Kotva a dodali: "Z kamenů jsme nahlas četli jména a tragický příběh těchto  židovských spoluobčanů v mnoha případech ve věku naší mládeže. Společně jsme přiložili i květinu." O akci se také dozvíte zde. (Zdroj: svoboda.info, fotoarchiv Centra Maják, Nadační fond dr. Dagmar Lieblové).

Akci v  Kutné Hoře organizoval Nadační fond dr. Dagmar Lieblové Dagmar Lieblová se narodila 19. května 1929 v Kutné Hoře. Byla spoluzakladatelkou a dlouholetou předsedkyní Terezínské iniciativy. Jako žena, která přežila Terezín a Osvětim, vyprávěla o hrůzách holokaustu na besedách v Česku i v dalších zemích. Její vzpomínky byly zpracovány Markem Lauermannem do knihy Přepsali se, tak jsem tady. Do činnosti nadace jsou také zapojeni studenti nejen kutnohorských středních škol, kterých se dotkl osud rodinných příslušníků, zajímají se o téma holocaustu a historii židovské kultury.
 
 
 

kotva_SK283         kotva_SK284         kotva_SK280         kotva_SK282         kotva_SK285

Kameny zmizelých neboli „ Stolperstaine“, jsou malé lesklé dlažební kostky, kterými jsou posety chodníky již ve dvaceti evropských státech. Jsou umístěny před domy, ve kterých bydleli lidé, kteří byli za války deportováni do koncentračních táborů a zde byli zavražděni. Při pozorném prozkoumání zjistíte, že na každé té lesklé kostce je jméno, datum narození a datum a místo, kde byl dotyčný člověk zabit. Jen v Kutné Hoře je téměř 100 těchto kamenů.

Mgr. Marcela Mommersová

specialista komunikace a PR
Tel.: 607 714 535 E-mail: 88EmV-548hzwVbigc8m%C9.43dkmRb~lWlkmb